preloading
کیت آزمایشگاهی HCG

کیت آزمایشگاهی HCG

یکی از انواع کیت های آزمایشگاهی، کیت HCG است که در آزمایش گنادوتروپین، میزان هورمون اچ سی جی که در یک واحد نمونه خون وجود دارد را اندازه می‌گیرد.

همانطور که می‌دانید، هورمون HCG در دوران بارداری بانوان تولید می‌گردد. این آزمایش نام‌های متفاوتی دارد که از جمله معادل‌های این آزمایش که همگی با کیت HCG انجام می‌شود؛ عبارتست از: نمونه خون بتا اچ سی جی، آزمایش خون بارداری، آزمایش خون سریال بتا اچ سی جی، نمونه خون تکرار کمی بتا اچ سی جی و...

توجه داشته ‌باشید که آزمایش خون با کیت HCG با آزمایش ادراری HCG متفاوت است؛ به گونه‌ای که در آزمایش ادرار عواملی نظیر کمبود آب بدن، زمان انجام آزمایش و... بر نتیجه آزمایش موثر است، اما آزمایش خون اچ سی جی با دقت بالایی حتی زمانی ‌که سطح HCG خون پایین است، نتیجه قطعی را ارائه می‌کند.

هورمون HCG چیست و چگونه تولید می‌شود؟

زمانی ‌که رحم باردار می‌شود، سلول‌های زنده موجود در جفت، هورمون HCG تولید می‌کند. جفت نیز یک کیسه است که از تخم پس از لقاح تغذیه می‌کند و در نهایت به دیواره رحم می‌چسبند. این آزمایش خون بارداری که با کیت HCG انجام می‌شود، میزان هورمون اچ سی جی موجود در خون را پس از ۱۱ روز تشخیص می‌دهد. میزان این هورمون در خون هر ۸۴ ساعت تا ۷۲ ساعت حدودا دو برابر می‌شود و در بازه هفته هشتم تا یازدهم بارداری به بالاترین سطح خود می‌رسد سپس به تدریج میزان هورمون HCG در خون کاهش می‌یابد و در یک سطح مشخص ثابت می‌شود.

چه موقع لازم است آزمایش هورمونی HCG را انجام دهیم؟

آزمایش خون HCG برای تایید بارداری، تشخیص سن جنین، تشخیص شرایط بارداری طبیعی یا غیرطبیعی (مانند بارداری خارج رحمی)، امکان تشخیص سقط جنین و برای غربالگری جنین دارای سندروم داون استفاده می‌شود. لازم به ذکراست که این آزمایش پیش از درمان‌های پزشکی حاوی اشعه ایکس یا سایر آزمایشاتی که ممکن است به جنین آسیب وارد کند (مانند آزمایشات غربالگری)، انجام می‌شود.

هورمون HCG یک تومور مارکر است. یعنی این هورمون توسط بعضی تومورها ترشح می‌گردد. لذا آزمایش خون با کیت HCG برای تشخیص وضعیت انواع سرطان‌ها و مدیریت آن مورد استفاده قرارمی‌گیرد. برخی سرطان‌ها از جمله سرطان کوریوکارسینوما، سرطان تخمدان، سرطان تخمدان و سرطان ریه موجب افزایش سطح HCG بیش از حالت نرمال در خون می‌شود.

بهتر است بدانید که بیماری‌هایی از قبیل سیروز، برخی زخم‌ها و بیماری‌های التهابی روده IBD، ممکن است میزان HCG را در خون افزایش دهد. در نتیجه بنا به تشخیص پزشک،آزمایش HCG به‌ همراه سایر آزمایشات برای تشخیص وضعیت و شناسایی، تجویز می‌شود.

آیا هورمون HCG در آقایان تولید می‌شود؟

هورمون HCG با بانوان باردار رابطه مستقیمی دارد و از این‌ رو برای تشخیص بارداری کاربردیست؛ اما این هورمون در آقایان هم وجود دارد. آزمایش خون HCG در آقایان برای تشخیص بیماری سرطان بیضه کاربرد دارد. بنابراین در صورت تشخیص پزشک مبنی بر وجود توده در یکی از بیضه‌ها، آزمایش HCG را برای تشخیص وضعیت تجویز می‌کند. به‌طورکلی اگر HCG در خون مرد وجود داشته‌ باشد برای تشخیص علت وجود به آزمایشات بیشتری احتیاج داریم.

معرفی کیت HCG و کاربرد آن در آزمایشات

کیت آزمایشگاهی HCG به منظور اندازه‌گیری سطح هورمون اچ سی جی برمبنای سنجش رادیو ایمونواسی آنزیمی ساندویچ طراحی و تولید شده ‌است. هورمون پروتئینی از جمله گنادوتروپین جفت انسان (HCG Human Chorionic Gonadotropin) پس از بارداری، توسط جفت از تخمک ترشح می‌شود. هورمون HCG متشکل از دو زیر واحد گلیکوپروتئینی آلفا و بتا (که غیرمشابه هستند) است. زیر واحد آلفا در برخی از هورمون‌ها از جمله هورمون LH، FSH، TSH وجود دارد اما زیر واحد بتا کاملا با سایر هورمون‌ها متفاوت است.

آزمایش خون HCG برای تشخیص بارداری حدود ۸ الی ۱۱ روز پس از لقاح انجام می‌شود. آزمایش ادرار HCG نیز حدود دو هفته پس از تاخیر عادت ماهانه در تشخیص بارداری کاربرد دارد. این آزمایش همچنین برای تشخیص بارداری خارج از رحم، سقط، سندروم داون، نئوپلاسم‌ تروفوبلاستیک است. در آزمایش خون HCG میزان سطح این هورمون در خون حتی ۳ روز پس از لقاح نیز قابل تشخیص است.

هورمون HCG ممکن است بنا به سایر دلایل نظیر تومورهای سمینومایی و غیر سیمنومایی بیضه، بیماری تروفوبلاستیک، تومورژرم ‌سل تخمدانی، بارداری خارج از رحمی و توراتوم خوش‌خیم یا بدخیم غیر بیضه‌ای در خون وجود داشته ‌باشد.

اجزای کیت آزمایشگاهی HCG

• یک میکروپلیت که با آنتی‌بادی منوکلونال ضد HCG پوشش‌ داده‌ شده است و دارای ۹۶ چاهک است.
• کونژوگه آنزیمی (HPR ANTI HCG) که دارای 12ml محلول در یک ویال است.
• استانداردها؛ حاوی ۷ ویال به حجم یک میلی‌لیتری از محلول استاندارد به غلظت 0 ،25، 50، 100، 250، 500، 1000 ml/mlu است.
• سرم کنترل: حاوی یک ویال یک میلی‌لیتری که آماده مصرف است.
• محلول رنگ‌زا (chromogen substrate).
• محلول متوقف ‌کننده.
• محلول شستشوی غلیظ (stop solution).

مقالات مرتبط

نمایندگی انحصاری برترین برندهای تجهیزات پزشکی و کیت‌ های آزمایشگاهی