preloading
کیت آزمایشگاهی LH

کیت آزمایشگاهی LH

کیت آزمایشگاهی LH میزان هورمون لوتروپین یا همان LH را اندازه‌گیری می‌نماید. LH یکی از هورمون‌هایی است که توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود. به طور معمول، در طول چرخه قاعدگی در سطوح بسیار پایین ترشح می‌شود. هورمون LH از جنس پروتئین و کربوهیدرات است یعنی ساختاری گلیکوپروتئینی دارد. این هورمون از سلول‌های بازوفیلیک که در بخش قدامی غده هیپوفیز قرار گرفته‌اند، ترشح می‌شود.

اما به محض اینکه فولیکول تخمک در حال رشد به اندازه مشخصی رسید، معمولاً در حدود نقطه میانی چرخه قاعدگی، ترشح LH به میزان بسیار بالایی افزایش می‌یابد. این افزایش هورمون چیزی است که حدود ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعد باعث تخمک‌گذاری می‌شود.

هورمونی به نام GnRH که از هیپوتالاموس آزاد می‌شود، سبب تحریک و ترشح هورمون LH می‌گردد. اثرگذاری هورمون لوتروپین در مردان بر روی بیضه‌ها و در زنان بر روی تخمدان‌ها است.

این هورمون در سلول‌های مردان باعث تحریک لایدیگ بیضه می‌شود و بدین صورت در بدن تستوسترون آزاد می‌شود و در نتیجه بر روی اسپرماتوژنز تأثیرگذار است. در زنان هورمون LH سیکل قاعدگی را تنظیم نموده و سبب تخمک گذاری می‌شود. سیکل قاعدگی در زنان دارای مراحلی است که در هر مرحله آن میزان LH متفاوت است طوری که در مرحله تخمک گذاری سطح LH به بیشترین میزان خود می‌رسد.

در واقع بالا بودن مقدار LH باعث پاره شدن فولیکول شده و تخمک آزاد می‌شود. بعد از این مرحله LH باعث رشد فولیکول پاره و ایجاد جسم زرد می‌گردد و جسم زرد را تحریک می‌کند تا هورمون‌های استروژن و پروژسترون آزاد کند که این دو هورمون تولید LH و FSH را مهار می‌کنند تا فولیکول جدید دیگر ایجاد نشود. بعد از ورود تخمک به لوله فالوپ اگر به وسیله اسپرم بارور نشود، در مدت کوتاهی از بین می‌رود. هورمون LH و FSH هر دو در رشد و تکامل فولیکول و تخمک گذاری مؤثر هستند. FSH تخمدان‌ها را تحریک به ترشح استروژن می‌کند و LH مسئولیت تنظیم ترشح استروژن و پروژسترون را بر عهده دارد.

نحوه انجام تست LH

برای اندازه گیری هورمون LH می‌توان از نمونه خون یا ادرار استفاده نمود. در تست ادرار LH که برای تشخیص تخمک گذاری انجام می‌شود، فقط مثبت یا منفی بودن یعنی وجود یا عدم وجود هورمون LH تعیین می‌گردد و در واقع تست کیفی محسوب می‌شود. برای اندازه گیری سطح یا کمیت دقیق این هورمون باید نمونه گیری از خون انجام شود.

مقدار نرمال هورمون لوتروپین در مردان و زنان یکسان نیست. در زنان نیز سطح طبیعی این هورمون بسته به سن و اینکه در چه روزی از چرخه قاعدگی خود هستند، متفاوت است.

مقادیر بالای هورمون LH در زنان می‌تواند به دلایلی مانند عدم وجود تخمدان، سندروم تخمدان پلی کیستیک، آسیب‌های ناشی از شیمی درمانی و یا بلوغ زودرس در دختران اتفاق بیفتد. در مردان نیز به دلایل مختلفی از جمله آسیب بیضه‌ها، نداشتن بیضه و سندروم کلاین‌فلتر مقدار این هورمون بالا می‌رود. همچنین در مردان و زنان پایین بودن مقدار هورمون لوتروپین در مواردی مانند اختلال عملکرد یا نارسایی هیپوتالاموس، اختلال عملکرد هیپوفیز، بی اشتهایی عصبی، سوء تغذیه و استرس زیاد مشاهده می‌شود.

کیت تخمک گذاری

این کیت آزمایشگاهی تعیین کننده غلظت LH از طریق ادرار است. غلظت این هورمون در ادرار کم است ولی اندکی قبل از تخمک گذاری مقدار آن به اندازه دو تا پنج برابر بالا می‌رود. مثبت بودن این کیت آزمایشگاهی نشان می‌دهد که زمان تخمک گذاری نزدیک است. بهترین روش برای بالا بردن احتمال بارداری، داشتن رابطه جنسی مداوم بین سیکل‌های قاعدگی است اما این کیت آزمایشگاهی با تعیین زمان تقریبی تخمک گذاری می‌تواند روزهایی را که احتمال باروری بیشتر است، مشخص نماید و در این زمینه به کسانی که قصد بارداری دارند، کمک کند.

نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری

برای استفاده از کیت آزمایشگاهی تعیین روز تخمک گذاری باید مقداری از ادرار را جمع آوری نموده و سپس میزان مشخصی از آن را در محفظه‌ی نمونه برداری قرار داد. بعد از گذشت چند دقیقه نوارهای رنگی روی این کیت آزمایشگاهی آشکار می‌شوند و نتیجه را می‌توان تحلیل و بررسی نمود. با توجه به دستورالعمل‌ها و تصاویری که بر روی جعبه کیت وجود دارد، می‌توان به تفسیر نتیجه آزمایش پرداخت. بهتر است برای انجام این آزمایش نمونه اولین ادرار روز استفاده شود و یا قبل از انجام آن مایعات زیادی نوشیده نشود.

رابطه کیت LH و دختر یا پسردار شدن

در صورتی که رابطه جنسی در زمانی نزدیک به روز تخمک گذاری انجام شود، احتمال پسردار شدن بیشتر است و هر چه رابطه جنسی از روز آزاد شدن تخمک فاصله بیشتر داشته باشد، احتمال دختردار شدن بالا می‌رود. کیت تخمک گذاری که میزان هورمون LH و زمان آزاد شدن تخمک را تعیین می‌کند، در این زمینه می‌تواند مؤثر واقع شود. برای تعیین دقیق‌تر روز تخمک گذاری باید روزی دو بار این تست را انجام داد. تغییرات هورمون LH به وسیله این تست ۱۳ تا ۴۸ ساعت قبل از آزاد شدن تخمک مشخص می‌شود. بنابراین بر اساس این بازه زمانی می‌توان برای دختردار یا پسردار شدن اقدام نمود. هر چند این اقدامات نتیجه صددرصدی نخواهد داشت.

مقالات مرتبط

نمایندگی انحصاری برترین برندهای تجهیزات پزشکی و کیت‌ های آزمایشگاهی